Back to All Events

Mägimatk Alpiviisik 2022


[Reisil on kohad täis]

Viis 4000+ m tippu Alpides

Tegu on tõelise maiuspalaga alustavale alpinistile! Tihedalt pakitud ajakava pakub kõike, mida ühelt mägireisilt tahta võiks - kohe viis tippu vööle, via ferrata ronimisrajad, ekspeditsiooni stiilis suur seljakott, liustikud ja jäälõhed, kassid ja kirka, köies käimine, arvestatav kõrgus ja isegi kaljuronimine püstloodis seinal (viimane on vaba aja tegevus pärast tippe). Ja muidugi toimub see kõik modernse alpinismi sünnikohas Alpides, nagu nimestki järeldada võib. Vaatamata vägevale ajakavale ei nõua sellel reisil osalemine kuhjaga eelnevaid kogemusi. Need tulevad muidugi kasuks, aga eelnevalt mõnel meie ettevalmistaval koolitusel käimisest täitsa piisab. Siiski on vaja head sportlikku vormi, sest seljakott on suur ja ajakava tegus… ehk suveks bikiinivormi!

Reisil on plaanis ära käia järgmistes tippudes: Alphubel (4206 m, F+), Allalinhorn (4027 m, F+), Strahlhorn (4190 m, F+), Lagginhorn (4010 m, PD) ja Weissmies (4017 m, PD). F+ ja PD viitavad IFAS-i raskusastmetele, loe lähemalt Wikipediast.

Boonusena on see reis avapauguks elamusvedurite Allan, Kristen ja Kaspar projektile “Alpi30”, mille eesmärgiks on 3 veduril 30. juubeli puhul ligikaudu 30 päeva jooksul Alpides tõusta 30 tipule (4000+ m). Tule ja anna meie projektile lennukas start!

Video eelmise aasta reisist Monte Rosa mäestikus ja Mont Blanc’il.


Ülevaade - short & sweet

Eesmärk: viis 4000+ m tippu Šveitsi Alpides

Kuupäevad: 21.06-02.07.2022

Tegevus: mägimatkamine, via ferrata

Transport: väikebuss

Majutustüüp: telk ja hotellid

Elamusvedurid: Allan Tobi, Kristen Tamm, Kaspar Kirss

Tehniline raskusaste: 2/5 (algajale sobiv)

Füüsiline raskusaste: 4/5 (eeldab head füüsilist vormi)

Grupi suurus: 12

Varajane linnuke (kuni 01.02.2022) — 1150€

Vähe uimasem kana (alates 02.02.2022) — 1265€

NB! Elamuslastele kehtib soodustus -5%

🚩 Pandeemiast tingitud asjaoludel reisi ärajäämisel tagastame ettemaksu täies ulatuses. Vaata ka KKK.

👉 Vaata varustuse nimekirja SIIN 👈


Reisi maksumus

Hind sisaldab

  • 9-kohaline buss koos järelkäruga

  • Kütus, tollimaksud, parkimistasud

  • Kõik ööbimised kogu reisi jooksul (hotellid, telkimisplatsid)

  • Hommiku- ja õhtusöögid mäel (Tactical Foodpack)

  • Hommmikusöögid hotellis

  • Stiilne Elamus+ spordisärk

  • Alpinistlik grupivarustus (köied, päästevarustus jms)

  • Tõstukite/gondlite piletid

  • Video- ja pildimaterjal

  • Tervisliku seisundi hindamine + pulss-oksümeeter grupile

  • Reisi korraldus

  • 3 Alpide kogemusega grupijuhti

Hind ei sisalda

  • Kindlustus (reisikindlustus ja kohustuslik mägimatkale sobiv spordikindlustus)

  • Isiklik matka- ja erivarustus (vt varustuse nimekirja)

  • Jook/snäkk mäel (st lõunaks) ning lõuna- ja õhtusöögid väljaspool mäge

  • Kavavälised ekskursioonid, transport jms (ehk kui tahad midagi lisaks teha)


Reisile registreerimine

Enne registreerumist tutvu reisitingimustega. Reisil koha tagamiseks tuleb pärast e-maili teel kinnituse ja arve kättesaamist 3 tööpäeva jooksul tasuda ettemaks (20%); kui reisini on jäänud vähem kui 30 päeva, tuleb tasuda kogumaksumus (100%). Loe lisaks: korduma kippuvad küsimused ja pakettreisi teabeleht.

[Reisil on kohad täitunud. Saan registreerida ootejärjekorda.]


Ajakava ja tegevused

PÄEVAD 1-2 - Kihutame* läbi Euroopa

Esimesel päeval (21.6) stardime Tartust kl 9.00 mõnusa väikebussiga VW Crafter Alpide suunas. Suured seljakotid jm üleliigse mahutame järelkärusse, et bussis hea jalgu sirutada oleks. Vuhiseme ilma pikemate peatusteta otse sihtkohta ja oleme järgmise päeva õhtuks juba hotellis. Pakime seiklusteks kotid valmis ja magame ilusti linade vahel välja. Salamisi hakkab siin juba aklimatiseerumine, sest mägilinn asub 1550 m kõrgusel, mis meile, merepinnal elajatele on juba vähe kõrgem asula.

*Piirkiirusi ületamata. :)

PÄEV 3 - via ferrata

Pärast hommikusööki paneme kotid bussi ja võtame ette esimese seikluse - via ferrata. Via ferrata ehk nn köisraudtee on kaljuronimismarsruut, mis on varustatud trosside ja redelitega. Põnev ja jõukohane viis turnida kaljudel, kusjuures siin juba läheb vaja mõningat erivarustust - kiiver, ronimisvöö ja enesejulgestus. Plaanitud marsruudi pikkus on umbes 1,5 tundi, nii et selline paras soojendus mägedeks.

Kaljuseinad ronitud, jätkame oma teekonda kõrgemate tippude suunas. Selleks sõidame bussiga 10 minutit järgmisse parklasse, kuhu jätame oma ustava suksu, ja vinname selga suured seljakotid koos magamis- ja söögivarustusega. Võtame teepealt sarvesaia näppu ja liugleme tõstukiga 2500 m kõrgusele. Seal otsime endale sobivad telkimiskohad ja seame oma asula püsti. Edasi võtame kaasa tipukoti koos vajaliku erivarustusega ning läheme kas tõstuki või jalajõuga veelgi kõrgemale, et kehale kõrgemate kõrguste tulekust teada anda. 2900 m kõrgusel hingame veidi hõredamat õhku ja sobivate lumeolude korral teeme self-arrest kiirkoolituse (ehk kuidas kirkaga kukkumist peatada) ja räägime köies kõndimise ABC üle. Alla tagasi ja telki tuttu.

PÄEV 4 - Esimene tipp “Alphubel”

Teeme suhteliselt varajase äratuse, mekime Tactical Foodpacki hommikusööki, võtame tipukotid vajaliku alpinismivarustusega selga ja sõidame tõstukiga eelmisel päeval külastatud Längfluesse. Sealt alustame oma tiputõusu, mis võtab eeldatavasti 4-6 tundi, läbides 1300 tõusumeetrit. Täitsa omajagu, aga tubli pingutusega jõuame esimesse tippu Alphubel (4206 m). Rada on raskusega F+ ehk tehniliselt võrdlemisi lihtne, kuid erivarustust on siiski vaja ja kindlasti ei tasu ka selliseid mägesid alahinnata. Tipus naudime vaateid ja võib-olla ka kõrgusest tulenevat peavalu.

Esimene tipp vööl, kihutame alla telgi juurde, pakime asjad kokku ja tõstukite abiga viime ennast järgmistele tippudele lähemale. Lõpus veel veidi seljakotiga matkamist (1,5-2 tundi) ja jõuame järgmise telkimiskohani (~3000 m). Seame jälle telgid üles ja siin on võimalus külastada ka Britannia hütti. Välja teenitud toidu (ja õlle?) hävitamisele järgneb õnnis uni.

PÄEV 5 - Teine tipp “Strahlhorn”

Ajame jälle hommikutundidel kargu alla, sööme ja heidame tipukotid selga, sest järgmine tipp juba ootab. Teekond on sellel päeval pikk. Anname jalgadele valu ja ligikaudu 9 tunniga käime ära Strahlhorni tipus (4190 m), kusjuures tõusumeetreid koguneb 1400 ja jalad peavad vastu pidama 16 km. Ka see rada on raskusega F+. Hingame veel kord kõrget õhku (mis võiks nüüd juba vähe tihedam tunduda) ja naudime vaateid. Sibame alla tagasi ning väsinuna maandume tagasi telkides. Soe matkatoit ja soe magamiskott lõpetab päeva. Tugevamad ehk leiavad jaksu veel hütis maiustamas käia.

PÄEV 6 - Kolmas tipp “Allalinhorn”

Allalinhorni loetakse üheks kõige kergemaks 4000 m tipuks Alpides, sest see on tehniliselt lihtne ja tõstukiga saab peaaegu tippu välja sõita. Siinkohal vaatame grupile ja enda jalgadele (ja ilmale) otsa ning teeme valiku: kas jätame telgid püsti ja läheme tegema põnevamat, kuid oluliselt tehnilisemat, Hohlaubgrat marsruuti (PD+/AD-, 1100 tõusumeetrit, 4-5 tundi) või pakime telgid kokku, sõidame tõstukitega ja suundume lihtsamale tavamarsruudile (F+, 500 tõusumeetrit, 2 tundi).

Olenemata marsruudist naudime järjekordsel tipul, Allalinhornil (4027 m) tuttavaks muutuvaid vaateid ja võib-olla ka rahvamasse. Seejärel suundume tõstukitega tagasi alla. Lühike sõit viib meid hotelli, kus saame süüa pakitoidule vahelduseks ahjusooja pitsat, nautida klaasi veini ja PUHATA.

PÄEV 7 - Puhkepäev!

Pärast kolme tippu võivad jalad juba olla parajad makaronid, aga see-eest meel kindlasti hea. Sellel päeval võtame rahulikult ja vaatame mägilinnas ringi. Kui minipuhkus tehtud, viskame oma kaaslased (st seljakotid) jälle selga ja suundume Weissmiesshütte suunas - algul gondliga ja siis 1-2 tundi jalaväel. Otsime endale sobiva telgikoha ja paneme meele valmis järgmiseks tipupäevaks.

PÄEV 8 - Neljas tipp “Lagginhorn”

Aitab puhkamisest! Järjekordne mäetipp vajab ronimist - selleks ju sellele reisile on tuldud. Viimased kaks tippu on kraad tehnilisemad (PD), aga siiski väga tehtavad. Võtame puiste jalgadega sammud lumise Lagginhorni tippu (4010 m), milleks kulub meil ligikaudu 4-5 tundi. Sellel marsruudil on jäälõhede oht väiksem, aga esineb kergemat scramble kivironimist. Instagrami, Facebooki ja OnlyFansi jaoks ilupildid tehtud, naaseme kodustesse telkidesse, sööme ja teeme ühe taastava une, et viimaseks tipuks krips-kraps olla.

PÄEV 9 - Viies tipp “Weissmies”

Põrr-põrr käib äratuskell. Veel vaid viimane pingutus on jäänud! Tactical Foodpackiga paigutame kõhtu valmis energiavarud ja suundume Lagginhornist teisele poole. Võrreldes Lagginhorniga on Weissmiesil oodata rohkem ja suuremaid jäälõhesid. Navigeerime ennast nendest tublisti läbi ja ligikaudu 4-6 tunniga proovime jõuda 4017 m kõrgusele tipule. Kuigi jalad võivad olla selleks ajaks juba süldistunud, siis vähemalt meie kopsud peaksid olema kõrgusega sõbraks saanud. Võtame sisse viimased vaated ja mälestused ning suundume vapralt alla tagasi. TEHTUD!

Pakime telgid kokku ja naaseme tsivilisatsiooni ennast poputama. Öö veedame hotellis.

PÄEV 10 - Patsutame üksteist õlale

Viis 4000+ m tippu vähem kui 10 päevaga teha ei ole lihtne. Võime uhkelt nüüd mööda linna ringi käia, oleme ju karastunud alpinistid. Edasi on sisuliselt vaba kava - kes tahab, lõõgastub mõnes spas või naudib kohalikku toitu ja melu; kellel aga veel energiat üle ja tahab reisist viimast võtta, siis saab teha veel mõne via ferrata raja või ka päris kaljuronimist proovida (ronimissussid huvilistel kaasa).

Ühtlasi on see ka varupäev - kui ilma tõttu peame mõne tipu edasi lükkama, siis nihkub järgnev ajakava ühe päeva võrra edasi.

PÄEV 11-12 - Kojusõit

Kõik. Tehtud. Läbi. Stardime bussiga 1. juuli hommikul tagasi Eesti poole, muljetame veel värskeid mälestusi alpinistlikest saavutustest ja kõrghetkedest, vaatame üle telefoni laekunud pildimaterjali ja puhkame jalga. Järgmise päeva õhtuks jõuame ilusti tagasi kodumugavustesse, kus saame enda tublisti kasutust leidnud varustuse laiali laotada ja ära hooldada. Nüüd ei ole muud kui perele-sõpradele vägevaid reisimuljeid pajatada ja internetis like’de kogunemist jälgida.

NB! Ajakavas ja plaanitud tegevustes võib esineda väiksemaid muudatusi - näiteks tulenevalt ilmast ja oludest või siis reisijate soovidest.


Reisidokumendid, lennud ja Covid-19

Osaleja vastutab ise reisidokumentide kehtivuse ja korrasoleku eest. Sellel reisil läheb vaja järgmisi dokumente:

  • pass/ID-kaart;

  • mägimatkaks sobiv spordikindlustus. Sobiva spordikindlustuse poliis peab kaasas olema ja on mägimatkal osalemise eelduseks;

  • reisikindlustus (sh reisitõrge, meditsiiniabi);

  • Euroopa ravikindlustuskaart;

  • tungivalt soovitame osalejatel ennast vaktsineerida, mis teeb reisimise oluliselt lihtsamaks ja ohutumaks. Juhul kui nõutakse täiendavaid Covid-19 teste või muid sellega seostuvaid dokumente, siis on ka need osaleja kanda.

Hiljemalt kuu aega enne reisi toimumist teeme otsuse, kas reisi läbiviimine on Covid-19 tingimustes võimalik ja piisavalt ohutu. Reisi ära jäämisel pandeemiast tingitud asjaoludel, mis teevad reisi toimumise võimatuks (nt riigipiiride sulgemine), tagastame ettemaksu täies ulatuses.

Loe lisaks korduma kippuvaid küsimusi. Ei saanud vastust? Küsi julgesti elamusvedurilt!


Ära põe, teeme ära!

Kas see mägimatk on mulle jõukohane?

Eesmärgiks olevad tipud on tehniliselt pigem lihtsad (raskuaste F kuni PD, loe lähemalt siit) ja eelnev mägimatka kogemus ei ole tingimata vajalik. Sellegipoolest tasub käia eelnevalt ettevalmistavatel koolitustel, sest mägimatkamise ja alpinismi ABC tuleb kasuks. Lisaks sellele on kõigi 5 tipu ära tegemiseks vaja üsna head füüsilist vormi, kuna kava on ajaliselt tihe ja füüsiliselt kurnav. Kui suudad 15 km metsaraja ära kõndida 15 kg kotiga, siis on eeldused selleks reisiks juba täitsa head.

Aga mul ei ole matkaasju, kes neid jaksab osta?! 

Eks veidi peab ikka kukrut kergitama, aga mitte palju. Riieteks sobivad hästi ka matka-, jooksu- ja suusariided. Erivarustuse saab laenutada või laenata. Leidlikumad saavad hakkama minimaalsete kulutustega. Varustuse osas saab nõu küsida elamusveduritelt ja tutvuda eespool esitatud varustuse nimekirjaga.

Okei, registreerisin ära. Mis nüüd? 

Selleks, et mägimatk oleks nauditavam, soovitame enne reisi osaleda meie ettevalmistavatel üritustel - see on ka osa lõbust. Korraldame ettevalmistavaid matku ja koolitusi, anname nõu sobiva kindlustuse ja varustuse osas, kust soodsalt laenutada, mis trenni teha jne. Kindlasti vaatame vahetult enne reisi algust ka kogutud varustuse üle ja saadame meeldetuletusi olulise osas.

Loe lisaks ka korduma kippuvaid küsimusi.


Muu joonealune info

  • Võta reis juba varajaselt plaani ja hakka selleks trenni tegema. Me korraldame enne mitmeid proovimatku, koolitusi ja soovitame trennikavasid. See oleks ju nõme, kui tipp ainult füüsise taha jääb. Ühtlasi hea võimalus ennast vormi ajada. ;)

  • Tipud ei ole garanteeritud. Nagu arvata võib, ilm on mägedes kuningas. Seega võib täiesti juhtuda, et ilm või ohtlikud olud ei võimalda meil tippu isegi üritada. Sellest hoolimata saab kindlasti üliägeda kogemuse!

  • Kuigi päeva lõpuks vastutab ikkagi igaüks ise enda tegude ja tagajärgede eest, anname siiski endast parima, et mägironimisega kaasnevaid riske maandada. Sellest johtuvalt on grupijuhil õigus jooksvalt otsustada osalejate pädevuse, varustuse sobivuse, füüsilise/vaimse võimekuse jms üle ning vajadusel nt tipupäeval osalemise ära keelata, kui see seab ohtu grupi või osaleja enda tervise. Loodetavasti selleks muidugi vajadust ei ole.

Loe lisaks ka reisitingimusi.


Kontakt

Elamusvedur Allan Tobi

Tel: 5238441

E-mail: allan[ät]elamuspluss.ee


Earlier Event: June 18
Alpinismi algkoolitus #2
Later Event: July 4
Kazbeki mägironimisreis 2022