Back to All Events

Crag Express: Olhava, Soome 2024


Pikk nädalavahetus Soome graniitkaljul!

GRUPP ON TÄIS! Võimalik registreerida ootenimekirja.

Repovesi rahvuspargis männimetsa all asuvast telklaagrist avaneb vaade Olhava järvele ja veepiirilt sirgelt üles ulatuvale graniitkaljule. Õhtupäikese peegeldus veepinnalt heidab sillerdava valgusmängu kiviseinale. Ronimine kestku kasvõi terve öö, sest on ju suvine pööripäev ja valgust jagub hommikuni.

Hendrik ronimas “Kantti” 6a, 38 meetrit.

Teeme kiire väljasõidu Tartule lähimale korralikule cragile, Olhava kaljule. Selleks pakime kaasa köied, telgid, matkaköögid ja sõidame ühiselt minibussiga Helsingi praamile ja sealt Repovesi rahvusparki. Peale tunnikest matkamist jõuame Olhava järve ja telkimisplatsini, kus veedame järgmised kolm ööd ronimislaagris.

Olhava kalju on Soome hinnatuim looduslik ronimispaik oma 74 rajaga, mille raskuastmed ulatuvad lihtsatest raskustasemetest 4 ja 5 üliraske 8a-ni. Sealsed rajad on suuremas osas poltimata trad rajad, mida meie ronime ülaltjulgestuses nii, et alustame kalju ülevalt servast ja laskume vee piirini. Olhava kalju graniitkivile on omased crimpid, praoronimine ja slabilikud tasakaaluliigutused, mis pakuvad parajat katsumust igal tasemel ronijale. Rohkem infot radade ja nende raskustasemete kohta leiab SIIT.

Ronimise vahelise aja veedame järveäärses telklaagris või ümbritsevas rahvuspargis. Kohale sõidame 9-kohalise minibussiga startides Tartust reede lõunal. Et mitte liiga hilja öösel laagriplatsile jõuda, teeme sõidul minimaalselt kõrvalekaldeid ja peatume vaid teeäärsetes tanklates.

NB! Reisile tulemiseks on vajalik varasem köieronimise kogemus.  Julgestajakaardi omamine pole kohustuslik ja vajalikud köietöötehnikad õpime kohapeal selgeks. Siiski, kui ronimis- ja julgestamiskogemust jääb vähevõitu, on võimalik enne reisi osaleda Elamus+ koolitustel, mille toimumise kohta liigub info meie sotsiaalmeedia kanalites.

Vaade telkimisplatsilt Olhava järvele, vasakul paistab Laatta kaljusektor ja “Kantti” rada.


Ülevaade - short & sweet

Eesmärk: kaljuronimisreis Soome Olhavasse.

Kuupäevad: 21.-24.06.2024

Tegevus: kaljuronimine

Majutus: telgid

Elamusvedurid: Ralf Jürgenson ja Hendrik Eerikson

Tehniline raskusaste: 2/5 (vajalik varasem köieronimiskogemus)

Füüsiline raskusaste: 1-3/5 (vastavalt endale seatud eesmärkidele)

Grupi suurus: 9 (sh 2 elamusvedurit)

Hind ühele inimesele — 275 €

NB! Elamuslastele kehtib soodustus -5% (260 €)


Reisi maksumus

Hind sisaldab

  • Koht väikebussis väljumisega Tartust

  • Bussi kütus, teemaksud, parkimistasud

  • Laevapiletid Tallinn-Helsingi-Tallinn

  • Reisi korraldus ja kohapealne juhendamine

  • Grupivarustus: köied, jaamamaterjalid, top-rope julgestusvahendid, apteek

  • Hea/halb ilm ja vinged fotod sinust projektimas

Hind ei sisalda

  • Söögikorrad telklas (võimalik meie kaudu tellida matkatoidupakid)

  • Toit sõidupäevadel

  • Kindlustus (reisikindlustus ja KOHUSTUSLIK ronimiseks sobiv spordikindlustus)

  • Isiklikud hügieenitarbed ja ravimid

  • Isiklik ronimisvarustus (seda saab vajadusel laenutada ka Elamus Plussilt)

  • Kavavälised ekskursioonid, transport jms (ehk kui tahad midagi lisaks teha)


Reisile registreerimine

Enne registreerumist tutvu reisitingimustega. Reisil koha tagamiseks tuleb pärast e-maili teel kinnituse ja arve kättesaamist 3 tööpäeva jooksul tasuda ettemaks (30%). Kui reisini on jäänud vähem kui 30 päeva, tuleb tasuda kogumaksumus (100%). Loe lisaks: korduma kippuvad küsimused ja pakettreisi teabeleht.


Ajakava

Päev 1: Sõit RepoVesi rahvusparki

Stardime kell 13.30 Tartus Tallinna suunal, et jõuda 17.30 väljuvale praamile. Kella kaheksaks jõuame Helsingi, kust sõidame kolm tundi Repovesi rahvusparki. Teepeal teeme mõne tanklapeatuse, et jõuvarusid täiendada. Hilisõhtul jõuame rahvuspargi parklasse, kust on umbes 4 kilomeetrit vaja matkata telkimisplatsile.

Päevad 2 ja 3: RONIMA!

Laupäeva ja pühapäeva veedame täielikult ronides. Teeme lühikese matka telklaagrist kalju peale, kuhu ehitame olenevalt rajast kas naturaalse jaama või polditud jaama. Ronija laskub jaamast köit mööda alla ja ronib siis top-rope julgestuses üles tagasi.

Päev 4: Viimane ronimine ja Kojusõit

Teeme hommikupoolel oma viimased ronimised. Kella kolmeks oleme laagri kokku pakkinud ja matkame tagasi parklasse minibussi peale. Sõidame tagasi Helsingisse, kust läheb kl 21.15 praam tagasi Tallinna, tee peal teeme kiirtoidupausi. Kuna tegemist on pühade nädalavahetusega, varume tagasisõiduks lisaaega. Tagasi Tartu jõuame öösel kahe paiku.

NB! Ajakavas ja plaanitud tegevustes võib esineda väiksemaid (või suuremaid) muudatusi — näiteks tulenevalt ilmast ja oludest või siis reisijate soovidest.


Majutus, toit ja erivarustus

Majutus toimub telkides, mis tuleb omal kaasa võtta või mõne teise reisil osalejaga jagada. Telklas on olemas joogiveekaev, kuivkäimlad ja lõkkekohad.

Olhava lähedal ei ole ühtegi poodi ega söögikohta, seega kogu reisi toit tuleb ise kaasa võtta. Olenevalt juuni ilmast, võib Olhavas olla ka lõkke tegemise keeld, sel juhul valmistame toidud priimustel. Priimuseid saame omavahel jagada, kui kellelgi enda oma pole. Et kulutada vähem aega toidu tegemisele, plaanime ühiselt tellida hommiku- ja õhtusöökideks matkatoite. Oma soovist soodushinnaga MEKI matkatoitude ühistellimusega liituda saad teada anda registreerimisvormis, matkatoitude nimekirja leiad SIIT. Enne reisi küsime üle, milliseid pakke keegi soovib. Lõunasöögiks võtavad kõik ise kaljuservale midagi kaasa.

Ronimiseks on vajalik isklikud ronimisvöö, kiiver ja ronimissussid. Hea oleks ka paari peale võtta oma köis ja julgestamisvahend, ent neid saab ka vajadusel reisi ühisvarustusest kasutada. Täpsem info varustuse ja selle rentimise kohta leiad varustuse nimekirjast.

👉 VAATA VARUSTUSE NIMEKIRJA SIIN 👈


Ära põe, teeme ära!

Ma ei ole varem kunagi looduslikel kaljudel roninud. Kas saan ikka hakkama?! 

Kui sinu jaoks ei ole võõras ülalt- ja järgijulgestamine või vähemalt ülaltjulgestuses ronimine, siis kindlasti saad! Kaljudel ronimine ei erine väga palju siseseintel ronimisest, vahe on ainult selles, et etteantud värvilistest nukkidest koosneva raja asemel pead ise käega kombates leidma enda jaoks sobiva kaljukumeruse.

Tahan väga reisile tulla, aga ma ei oska seda julgestamise värki. Kas saan ikka tulla?

Julgestamine on siiski vajalik selgeks õppida, et kaljudel ronimisega hakkama saada. Kui sa seda veel ei oska, saad läbida Tartus Ronimistehase köiesaalis koolituse. Koolituste toimumist jälgi meie sotsiaalmeedias.

Aga mul ei ole isiklikku ronimisvarustus. Kust seda saab ja milline üldse sobib?

Võimalus on ronimisvarustus rentida või osta. Rentimisel või laenamisel säilita kriitiline meel. Ronimisvarustuse eluiga on 8-10 aastat. Kui kuskilt leiad kasutatud vana varustust, siis tasub meeles pidada, et Sinu enda elu ripub sellel. Kui asjad tunduvad korralikud, saab rentides tõesti üheks reisiks kaasa tulles natuke raha säästa. Elamusplussi renditav varustus on ohutu ja vedurite poolt juba üle vaadatud, seega meilt rentides muret tunda pole põhjust.

Ostmisel on mõistlik varustust kindlasti proovida. Ronimisvöö ja sussid võiksid olla mugavad. Köit ostes tasub valida 60-100 m pikkusega, ilmastikukindel ja sobiva paksusega dünaamiline köis. Mida paksem köis, seda raskem on sellega ronida. Samas paksema köie eluiga on pikem. Juhul kui oled kindel tulija ja on puudu paar asja, mille ostmisel vajad konsultatsiooni, küsi julgelt reisi vedurilt nõu.

Loe lisaks ka korduma kippuvaid küsimusi.


Reisidokumendid ja joonealune info

  • Osaleja vastutab ise reisidokumentide kehtivuse ja korrasoleku eest. Sellel reisil on vaja:

    • ID-kaarti/passi;

    • ronimiseks sobivat spordikindlustust (loe lähemalt KKK lehelt). Sobiva spordikindlustuse poliis peab kaasas olema ja on reisil osalemise eelduseks;

    • reisikindlustust.

  • Võta reis juba varajaselt plaani ja hakka selleks trenni tegema. Kui Sa pole varasemalt kokku puutunud kaljuronimisega, on just nüüd õige aeg viia ennast kurssi terminitega: kaheksasõlm, ekspress, jaam, backstep ja julgestusvahend. See oleks ju nõme, kui kaasa ei saa tulla üksnes julgestamisoskuse puudumise tõttu. Vajadusel saame kokku leppida mõne eratrenni, et kinnistada ohutustehnikat suure seina ronimisel. Loe lisaks SIIT. ;)

  • Kuigi päeva lõpuks vastutab ikkagi igaüks ise enda tegude ja tagajärgede eest, anname endast parima, et ronimisega kaasnevaid riske maandada. Sellest johtuvalt on grupijuhil õigus jooksvalt otsustada osalejate pädevuse, varustuse sobivuse, füüsilise võimekuse jms üle ning vajadusel osadele marsruutidele minek ära keelata, kui see seab ohtu grupi või osaleja enda tervise. Loodetavasti selleks muidugi vajadust ei ole.

Loe lisaks ka reisitingimusi.


Kontakt

Elamusvedur:

Ralf Jürgenson

Telefon: 509 8233

E-mail: ralf@elamuspluss.ee




Elamusvedur:

Hendrik Eerikson

Telefon: 525 7786

E-mail: hendrik@elamuspluss.ee


Earlier Event: June 15
Kondimootor 30/50/70: Pärnu Urban
Later Event: June 28
Grossglockner & Zugspitze 2024