Back to All Events

Svaneetia jalgsimatk 2022


Mestia-Ushguli matkatee

Värvispektri kõige soojemad toonid, päike, mis paistab, aga ei kõrveta, eeterlikku uttu mattunud orud, värskendav kargus ja valgete tippude raamistatud mägikülad. Tahaksid olla osa sellest maagilisest sulamist? TULE SVANEETIASSE! Kaukaasia tippude (Ushba, Skhara, Tetnuldi), mineraalvete ja veinide hälli.

Toores ja karm Svaneetia veetlus meelitab matkajaid nagu meepurk mesilasi ning reisikirjeldustest võib lugeda, kuidas tipphooajal suundub matkarajale 100-150 matkajat päevas. Kuna rahvarohked kohad pole enam moes, siis on meile reisikava koostanud kohalik mägigiid Misha. Tema taktikepi all kulgeme mööda salaradasid Mestiast Ushgulisse.

Ushguli küla on Euroopa üks kõrgemaid pidevasustusega alasid, paiknedes 2100 m kõrgusel. Kaitsetornidega miljöö säilitamiseks on asula võetud ka UNESCO maailmapärandite nimekirja.

Matkateekonda raamistavad karmid tipud, sõõrmeisse saame tõmmata liustike jäist hingust ja jõudu saame proovida möllava mägijõega. Kuid see pole veel kõik! Gruusiat ehivad kontrastid ning majesteetliku raami sisse mahuvad ka ehedad maapiirkonnad, külalislahkus, kohalikud toidud-joogid ja mõõdukas füüsiline pingutus. Kogu elamust jäävad valvama Svaneetia sümboolsed kivitornid.

Tegemist on tehniliselt lihtsa rajaga, mis on jõukohane kõigile sõltumata vanusest, haridustasemest ja varasemast kogemusest. Matka pikkus on umbes 110 km, kõige kõrgem punkt 3000 m. Seljakott on kerge (30-40 l), ööbimine toimub kodumajutustes/hostelites. Sellegipoolest võib sügisel ilm olla heitlik ning peame arvestama vihmahoogude ja jahedate temperatuuridega.

Olge valmis!

Meie eesmärk on kõndida. Iga vahemaa läbimiseks tuleb kõndida palju tunde ja teha veel rohkem samme. Jätkata tuleb ka siis, kui udu vallutab mäed või hakkab kallama vihma. Ebamugavusest ma ei räägigi... ime seisneb selles, et õnnelik ollakse mitte nende ebamugavuste kiuste, vaid just tänu neile: liigne väsimus võib kanda hinge deliiriumini; liigne ilu võib pöörata meele pahupidi.


Ülevaade - short & sweet

Eesmärk: läbida Mestia-Usghuli matkatee

Kuupäevad: 30.09-10.10.2022

Tegevus: jalgsimatk

Elamusvedurid: Lisette Huaniita Sipelgas, Maarja Helena Meriste

Tehniline raskusaste: 1/5 (lihtne mägimatk; loe lähemalt KKK lehelt)

Füüsiline raskusaste: 2/5 (mõõdukas pingutus; loe lähemalt KKK lehelt)

Grupi suurus: 14

🚩 Pandeemiast tingitud asjaoludel reisi ärajäämisel tagastame ettemaksu täies ulatuses. Vaata ka KKK.


Reisi hind

HIND SISALDAB

  • Kohalik transport Gruusias ja kõik transfeerid

  • Kõik ööbimised reisi jooksul

  • Toitlustus matkapäevadel (hommiku-, lõuna- ja õhtusöök)

  • Külluslik viimane õhtusöök Kutaisis

  • Grupi apteek

  • Reisikorraldus ja läbiviimine

  • Gruusia kogemusega elamusvedurid

  • Kohalik kogenud mägigiid

  • Ronimisvarustus, v.a. ronimissussid (valikuline tegevus)

HIND EI SISALDA - LENDE, ISIKLIKKE ASJU JA VALIKULISI TEGEVUSI

  • Lennupiletid (nt Tallinn-Kutaisi-Tallinn)

  • Kindlustus (reisikindlustus ja spordikindlustus)

  • Isiklik matkavarustus (sh hügieenitarbed ja ravimid)

  • Toidukorrad väljaspool Mestiat

  • Lisasnäkid matkaks

  • COVID-iga seostuvad reisikulud (nt PCR-test)

  • Kavavälised ekskursioonid, transport jms (ehk kui tahad midagi lisaks teha)

Meie giid ja Eesti rahva suur sõber Misha


Reisile registreerimine

Enne registreerumist tutvu reisitingimustega. Reisil koha tagamiseks tuleb pärast e-maili teel kinnituse ja arve kättesaamist 3 tööpäeva jooksul tasuda ettemaks (20%); kui reisini on jäänud vähem kui 30 päeva, tuleb tasuda kogumaksumus (100%). Loe lisaks: korduma kippuvad küsimused ja pakettreisi teabeleht.


Ajakava ja tegevused

1. päev: Saabumine

Lendame Tallinnast Kutaisisse, toimetame pagasi autosse ning võtame suuna Mestiasse. Esimest närvikõdi pakub iga kilomeetriga ahenev mägitee, mis ennast viinapuuväädina ümber mägede ja orgude aina kõrgemale upitab. Sõidu pikkus koos pildi- ja poepausidega ca 5-6h. See on piisav, et üksteisega lähemalt tuttavaks saada, esimesi veine mekkida ja plaane pidada. Ööbimine Misha juures kodumajutuses.

2. päev: Mestia-Etseri-Mazeri

Ärkame varakult, sööme korraliku hommikusöögi ja alustame soojendusega. Päev algab autosõiduga Mestiast Etserisse, sealt algab meie päevamatk Mazeri külakesse. Rada ühendab kaht Ülem-Svaneetia orgu ja viib meid aina lähemale grusiinide jahijumalanna Dali kodupaigale - Ushba mäele. Teel möödume ühest järvest, mõnest hütist ja läbime metsa. Vaated on ilusad, rododendroniväljadest ma parem ei räägigi, selle kirjeldamiseks jääb sõnadest puudu - isegi vihmase ilmaga. Päeva kõrgpunktiks 2450 m, (Etseri 1600 m), kokku 13 matkakilomeetrit. Mazeris ootab meid õhtusöök ja korralik öömaja.

3. päev: Mazeri-Mestia

Ärkame varakult, tangime ja hakkame astuma. Päeva eesmärk on külastada Mazeri koski. Olgugi, et rajal on mõned päris järsud tõusud ja võibolla ületame ka vesiseid lõike, on see kõik vaeva väärt. Tagasi tuleme sama teed- ja ainult allamäge. Matkakilomeetreid kokku 16, kõrgeim punkt 2200 m. Ööbime ja taastume Mazeris.

4. päev: Mazeri-Mestia

Kordame hommikurituaale, pakime asjad ja võtame suuna Mestiasse. Kõikidest võimalikest marsruutidest valime kõige raskema — läheme üle Guli kuru. Teekonnal möödume mõnest täielikult hävinud majast ja veidi paremini säilinud kirikust. Lisaks lehmad, alpiaasad ja avarus. Päeva proovikiviks saab tõus kurule, mis esmapilgul tundub taevastesse kõrguva serpentiinina — iga sammulugeja unistus. Kuid vaev saab kuhjaga tasutud, sest kurult avanevad vaated lumistele tippudele ja majasteetlikule Ushbale. Nüüd teeme mõne pildi, puhkame jalga, näksime ja jätkame valdavalt allamäge. Kõrgeim punkt 2950 m ja matkakilomeetreid 19. Mestias teeme külmad õlled, sööme ja vajume voodisse.

5. päev: Mestia-Jabeshi

Saapad soojad, keha harjunud ja kotirihmad tasakaalus. Viiepäevane rännak Ushgulisse algab matkalõiguga Jabeshi külla. Teekond algab Mestia Tsaneri jõe kaldalt, kulgeb mööda jõeorge, külakesi ja alpiaasasid. Päev sisaldab üht pikka tõusu ja veel pikemat laskumist- varu kannatust, päeva lõpuks jõuame oru kõige kaugema küla kõige viimase maja juurde: sööme, magame ja peseme. Matkakilomeetreid 18+ ja kõrgeimaks punktiks 1850 m.

6. päev: Jebeshi-Adishi

Ärkame kuke ja koiduga, sööme ja võtame suuna Adishi külakesse. Karastunud kehale on päev pigem puhkuseks: lühike järsk tõus kurule ja pikk sujuv laskumine. Adishi küla asub 2000 m kõrgusel merepinnast ja on turismist oluliselt vähem puudutatud kui teised Svaneetia külad. Meid tervitavad mitme sajandi tagused majakesed, kivitornid ja neli traditsiooniliste freskodega kirikut. Kuid see pole veel kõik. Tervikule lisab vürtsi ja kargust küla kohal kõrguv Tetnuldi mäepüramiid (kõrguselt kümnes mägi Gruusias) ja Adishi liustikuline kiirevooluline jõgesäng. Matkakilomeetreid 13 ja kõrgeim punkt 2450 m. Puudu olevad sammud ja päevavalguse saab kulutada arhailise külakesega tutvumisele. Õhtul traditsiooniline kõhutäide ja öömaja.

7. päev: Adishi-Iprali

Arvasid, et tõus Guli kurule oli raske? Alles nüüd astume vastu rännaku kõige pikemale ja väljakutsuvamale päevale. Vaevalt saab hommikuse jäikuse lihastest välja, kui juba on vaja hakata mäslevat liustikujõge ületama. Kusjuures toetavat silda, paati, wifit ega lennuühendust ei ole. Kasuks tuleb talisuplejast kaaslane, läbirääkimisoskus, raudne tahe ja hea tuju. Vastaskaldal ei oota paraku rannahotell külma kokteiliga, vaid mitmetunnine tõus Chkhunderi kurule (2722 m). Hingetõmbepauside ajal võib pildistada ümberringi laiuvaid rododendronisalusid. Kurult avanevad majesteetlikud panoraamvaated lumistele tippudele ja Adishi liustikule. Kui vaated vaadatud, jätkub teekond taaskord allamäge, laskume Khaldechala jõe orgu, möödume 19. sajandil hävitatud Khalde külast ning vastu õhtut jõuame Ipralisse. Rajalõigu kogupikkus 17 matkakilomeetrit.

8. päev: Iprali-Ushguli

Viimane matkarituaalne hommik ja oleme läbimas viimaseid matkakilomeetreid, mis kannavad meid jälle läbi Svaneetia mägikülakeste, -metsade ja -aasade — aina lähemale sihtpunkti Ushguli poole. Matka võtab kokku 13 matkakilomeetrit ja iga sammuga kasvanud erutus saab kuhjaga tasutud: meid tervitab postkaardivaade longus majakeste, keskaegsete kivist kaitsetornide ja kõige üle trooniva Shkhara (Gruusia kõrgeim tipp) mäemassiiviga. Ushguli küla on 200 alalise elanikuga Euroopa kõrgeim asula (2086-2200 m). Kaitsetornidega miljööst on osa hoonestust võetud ka UNESCO maailmapärandi nimekirja. Kuus kuud aastas katab piirkonda lumi, mis sageli katkestab piirkonna ainsa ühenduse välismaailmaga - maantee Mestiasse. Kui joovastus sihtpunkti jõudmisest pole jaksu röövinud, uitame ülejäänud päeva kitsas teedevõrgustikus: külastame Lamaria kirikut, kohalikku baari ja teeme muid kultuurseid tegevusi. Õhtustame ja jääme öömajale.

9. päev: Ushguli-Mestia

Tagasi Mestiasse liigume autodega. Kõik kelle süda ekstreemse motospordi või slaavliku sõidukultuuri poole tuksub, naeratage… ja autojuht naerab koos teiega. Ja ülejäänud, nautige vaadet ja usaldage. Mestiasse jõudes alustame rutiini murendavate protseduuridega. Kõigil on vabadus valida endale kõige meelepärasem viis lõõgastumiseks. Õhtusööki saab ka :)

10. päev: Mestia

Matkavaba päev Mestias. Peale hilist ärkamist ja hommikusööki on plaan sõita kaljudele ronima. Eelnev kogemus pole tingimata vajalik. Misha karmi pilgu ja õpetuse läbi saab ka roomaja tiivad: õpime ronimise alustõdesid ja julgestamist. Kes samme jahib võib ronimise asendada ka matkaga. Õhtuks koguneme taas ümber laua.

11. päev: Mestia-Kutaisi

Ärkame peale kukke ja koitu, pakime, jätame Mishaga hüvasti ja poeme autodesse, et alustada tagasiteed Kutaisisse. Peale lõunat jõuame Kutaisisse: vaatame maju, inimesi, kohvikuid, poode- kõike, mida tsivilisatsioon pakub. Kindlasti teeme korraliku viimase õhtusöögi. Napid öötunnid veedame hostelis.

Luban, et kogu endasse imetud maitsete, värvide ja lõhnade bukett jääb teiega veel kauaks! :)

NB! Ajakavas ja plaanitud tegevustes võib esineda väiksemaid muudatusi - näiteks tulenevalt ilmast ja oludest või siis reisijate soovidest.


Millega arvestada Svaneetiasse reisimisel?

TOIDUKULTUUR

Seljakotti komplekteerides soovitan sinna jätta veinipudeli kujulise augu ;)

Kui avada eestikeelne Vikipeedia otsingusõnaga “Gruusia köök”, leiab jookide alt ainult ühe lause: “Väga palju juuakse Gruusia veine.” Tõsi, Gruusia kliima on viinapuude kultiveerimiseks märksa soodsam kui meil ja nende käitlemise loomulikku meisterlikkust vaadates tahaks küsida, mis on selle rahva emapiimas? Kui mitte võõrustajal endal siis kindlasti naabrimehel mulksub terve külajagu veini kuskil kapinurgas. Aga sellega asi ei piirdu. Kõik, mis veiniteost üle jääb, keerutatakse chachaks (viinamarjapuskar), pressitakse snäksiks ja kõik, mis pühale toimingule eelneb, rullitakse dolmaks, teeseguks või niisama salatiks.

PS! Ja see pole lihtsalt joomine, mõnutamine, nautlemine vaid maagiline austamisriitus. Veinisõõmu ja chachapitsi kõrval tervitame perekonda, lemmiklooma, kallimat, meenutame parimaid hetki, täname grupijuhti, jumalat, loodust jpm.

Veel mõned märksõnad toiduukultuurist: gruusia leib, hatšapuri (juustupirukas), suluguni juust, baklažaanirullid, hinkali (SUURED pelmeenid), tomati-kurgi-sibula salat, svaneetia sool (ürdisool).

VEEL SVANEETIAST

Reisimine Gruusia mägikülades pakub lisaks vaimsele ja füüsilisele puhastumisele ka digitaalse detox’i võimalust: võrguühendus on matkapäevadel olematu, külades nõrk. Seda tasub kodustele eelnevalt mainida.

Pangaautomaadid Mestias üldiselt töötavad, aga kindluse mõttes tangime sularaha mõnes suuremas tee peale jäävas linnas.

PS! Reis sobib ka geoloogidele, kullakaevajatele ja kristallikogujatele. On leitud, nähtud, kaasa võetud…

MATKAVARUSTUS

Rasket mägironimist sellel reisil ette ei tule, nii et vaja läheb tavalist jalgsimatka varustust: matkariided, valmisolek ja kihid vihmaseks ilmaks, matkasaapad, päevane matka-seljakott (20-35 l), vahetusriided jms. Täpsemalt kirjutame kõigile osalejatele enne reisi saadetavas infokirjas, millist ilma on oodata ja mida kaasa võtta. Alati võib nõu küsida ka elamusveduritelt.


Reisidokumendid, lennud ja COVID-19

Osaleja vastutab ise reisidokumentide kehtivuse ja korrasoleku eest. Sellel reisil läheb vaja järgmisi dokumente:

  • pass, mis kehtib vähemalt 6 kuud pärast reisi lõppu;

  • reisikindlustus;

  • vajadusel vaktsineerimistõend / negatiivse COVID-i PCR-testi tõendus*;

  • Soovitatav on ka matkamiseks sobiv spordikindlustus, kui reisikindlustus seda ei kata.

*NB! COVID-iga seostatud reisipiirangud ja -nõuded võivad veel muutuda. Täpsema info anname enne reisi algust.

Lennupiletid hinnas ei sisaldu, aga nende soetamisel palume eelnevalt matkajuhiga konsulteerida, ikka selleks, et saaksid ostetud õiged piletid õigel ajal ja õigesse sihtkohta. Hoiame reisile registreerunuid lendude saadavuse ja toimumise osas kursis.

Hiljemalt kuu aega enne reisi toimumist teeme otsuse, kas reisi läbiviimine on võimalik ja piisavalt ohutu. Reisi ära jäämisel pandeemiast tingitud asjaoludel tagastame ettemaksu muidugi täies ulatuses.

Veel küsimusi? Vaata korduma kippuvaid küsimusi või küsi elamusveduritelt.


Kontakt

Elamusvedur Lisette-Huaniita Sipelgas

(56286123, lisette[ät]elamuspluss.ee)

 

Elamusvedur Maarja Helena Meriste

(58027171, maarja[ät]elamuspluss.ee)

 

Earlier Event: September 13
Alpinismitrenni baaskursus
Later Event: October 8
Veinielamus Sloveenias