Koos suvega lõpeb ka reisimise kõrghooaeg, kuid see ei tähenda, et reisimise peaks täiesti pausile panema. Vastupidi, just nüüd on mõnes mõttes parim aeg uute kultuuridega tutvumiseks: järjekorrad on lühemad, rahvamasse vähem ning hinnad odavamad. Planeeri oma reise nendesse linnadesse ja riikidesse, kuhu suviti lihtsalt ära ei mahu.
Vali õige aeg, millal minna
Muidugi, ka hooajavälisel ajal võib sattuda inimesi täisbroneeritud hotellidesse ja turistivoogudega täidetud linnadesse. Nende vältimiseks peaks tähelepanu pöörama paarile olulisele asjale. Esiteks, koolivaheajad, mis on loomulikult ka väljaspool suve. Teiseks, riigipühad ja ka religioossed pühad, mis tähendavad paljude kohalike jaoks vaba päeva ja riigisisest reisimist. Kolmandaks, suurüritused. Pole mingit mõtet loota inimtühja Milanot, kui samal ajal toimub seal maailmakuulus moenädal. Sama käib ka superstaaride kontsertide ning paljude spordiürituste kohta. Vaid üheks nädalavahetuseks võib ka keset talve muidu inimtühjast linnast saada kõige populaarsem sihtpunkt, kus kõik hotellitoad on hõivatud ning kohvikud ja restoranid rahvast täis.
Kui ülalmainitud eriolukorrad välja jätta, siis üldiselt nähakse kõrghooajana kolme suvekuud, mil ilmad on reeglina kõige palavamad ning olenemata riigist, on üle Euroopa puhkused ja koolivaheajad. Aprill, mai, september ja oktoober on vahepealne aeg, kus suvine kiirustamine pole veel alanud või on juba maha rahunenud. Kõige rahulikumad kuud jäävad aga novembri ja märtsi vahele.
Aga sügisel sajab ju vihma?!
Tõsi, sügise ja talvega kaasnevad madalamad temperatuur ja tihtipeale vihmased ilmad. Mossitamise asemel võib valida õige riietuse, õige tegevuse ning õige sihtpunkti. Tuntud Itaalia linnas, Bolognas, on väga palju kaetud tänavaid. See lubab linnaga tutvuda ja seda märjakssaamist kartmata. Ja kui vihm kipubki tuju rikkuma, on aeg põigata mõnda kohalikku kohvikusse ja teha tutvust sihtkoha kulinaarse poolega.
Samas ei pruugi vihmasabin tuju rikkuda. Võtame näiteks Horvaatia linna Dubrovniku. Isegi kui oktoobrikuisel reisil juhtub paaril päeval sadama, on temperatuur reeglina 20 kraadi kanti, nii et eestlase jaoks on tegu lihtsalt kehvemavõitu suvega. Ka Sloveenia, mis suvisel ajal juba populaarsust kogub, on madalhooajal natuke unarusse jäänud ehk autoreis läbi Sloveenia ja Horvaatia oleks ideaalne valik! Naudi tillukesi keskaegse arhitektuuriga linnu, rannikulinnu ning Austria alpimaastikule sarnanevad mägesid ja järvi. Bledi järv ja Pirani rannikulinn on kaks külastamist väärt kohta igal aastaajal.
Itaalia ja Prantsusmaa külastamiseks on oktoober ja november ühed paremad kuud. Suvise põrgupalavuse asemel on talutavad temperatuurid ja seda ka maailmakuulsates kohtades nagu näiteks Veneetsia. Kuigi Veneetsia on alati populaarne valik, siis jaanuarikuu on seal pisut rahulikum. Ja muidugi tuleb valida, kuhu minna. San Marco, San Polo ja Cannaregio piirkondades on alati huvilisi. Dorsoduro, Castello, Giudecca ja Lido lubavad endaga omas tempos tutvuda.
Kui sa külma ei pelga, on võimalusi lõputult
Lisaks lennukiga sihtkohta kiirustamisele on heaks variandiks ka buss rentida. Mõtle ummikutevabadele teedele ja temperatuuridele, mis ei muuda autot saunaks. Või siis rongisõit läbi sügiseselt värvikireva maastiku! Talvehooaeg pakub ka unustamatuid kogemusi, mis suvel ei ole võimalikud. Üks põnevamaid reise võib olla meie põhjanaabrite juurde Soome. Sõida Helsingist autorongiga nii põhja kui vähegi saab, naudi kosutavat ööund ja kohale jõudes saad autoga oma tempos Lapimaad avastada. Ööbimine jäähotellides, mootorsaanimatkad, virmaliste imetlemine ja sõit koerarakendiga.
Sügis on ka festivalide aeg. Kõik teavad Oktoberfesti, kuid lisaks sellele toimub rohkelt üritusi väiksemates külades ja piirkondades, mis keskenduvad traditsioonidele, kultuurile ning kordaläinud lõikusaja tähistamisele. Jõulude aegu tasub avastada eri Euroopa riikide jõuluturge. Fantastilised turud jäävad oma atmosfääriga aastateks meelde. Boonuseks on ka võimalus suhelda kohalikega, mitte teiste turistidega. Kui sa oled hosteli ainus klient, on kohaliku omanikuga jutule saamise võimalus palju suurem võrreldes olukorraga, kus sa oled üks külaline viiekümnest. Sama kehtib ka muuseumides, turgudel ja kirikutes, kus kohalikel on aega sinuga pikemalt vestelda.
Jah, väljaspool hooaega reisides tuleb leppida sellega, et paljud sihtpunktid püüavad vaikset aega nautides hädavajalikke remonditöid teha või on töötajad hoopis puhkusele läinud. Samas ei tasu seda võtta piiranguna vaid võimalusena avastada kohti, mis muul juhul jääksid tagaplaanile.
Väikebussi oma reisiks saad rentida www.rendibuss.ee