Kassid

Mägesid ronima minnes tuleb Sul lisaks riiete valikule silmitsi seista ka tehnilise ronimisvarustusega. Kassid, kirkad, vööd, karabiinid… kõik see uus info võtab tõenäoliselt esimese korraga silme eest kirjuks.

See leht on sel juhul Sinu päästerõngas. Võtame lühidalt kokku kõik põhilise seoses erinevate varustuselementidega - milliseid variante on olemas ning mille järgi valida omale sobivaim.

Esmalt aga uuri, millist varustust läheb vaja konkreetselt Sinu välja valitud seiklusel. Varustuse valik sõltub eelkõige valitud marsruudist/mäest ja kogu tehnilise varustuse armaadat ei ole vaja igal pool kaasas kanda.


Kassid on neljajalgsed karvakerad, kes teevad “mjäu”. Või siis teravate metallhammastega abivahendid liustikul liikumiseks, mis kinnitatakse mäesaapa alla. Meie räägime nendest viimastest.

Kasse liigitatakse hammaste arvu ja kinnitussüsteemi järgi. Ent esimene samm kasside valikul on tegelikult oma saabastele otsa vaatamine. Kuigi on olemas kasse, mis sobivad igasuguse saapa külge, ei ole päris igasuguse saapa külge neid siiski mõistlik panna.

Selleks, et kassidega päriselt ka mugav liikuda oleks, peab saabas olema täiesti jäiga tallaga, spetsiaalselt mägedesse mõeldud. Kui kõndida pehme ja painduva saapaga tunde või lausa päevi kassidega ringi, võid sa ära lõhkuda nii saapa kui kassid. Kassid on tehtud paindumatust metallist ning kui saapa painduv tald neid igal sammul murrab, annab lõpuks metall järele ja murdub. Samamoodi hõõruvad kasside rihmad saapa pealispinda ja sellesama saapa paindumise tõttu tuleb rihmasid pidevalt liustikul kinnitada. Seega üks asi, mille pealt mägedes kindlasti kokku hoida ei tasu, on korralikud mäesaapad. Saabaste kohta saad rohkem lugeda SIIT.

Hammaste arv

  • 8-10 hambaga kassid sobivad eeskätt laugete liustike ületamiseks või väga väikese nurgaga nõlvadel kõndimiseks. Hammaste asetus on neil selline, et laugel maal oleks võimalikult mugav ja kerge liikuda, aga järsemate nõlvade ronimiseks võib kihvade arvust puudu jääda.
    Mudelite näited: Grivel G10, Petzl Irvis, Stubai Trekking.

  • 12 hambaga kassid on ideaalsed klassikaliseks alpinismiks, kus võib vaja minna ka front pointimise oskust (ronimine kasside esihambaid jäässe lüües). Neil on võrreldes 10-hambaliste kassidega lisatud 1 lisapaar hambaid jala keskosa alla, et tagada parem pidavus just järsakul liikudes.
    Mudelite näited: Grivel G12, Singing Rock Fakir III, Petzl Vasak.

  • 14 hambaga kassid on mõeldud jääronimiseks. Tavaliselt on neil esihambad alt sakilised, et tagada veel parem pidamine olukorras jäisel vertikaalseinal. Samuti on päkaosasse lisatud veel üks hambapaar. Mitmetel mudelitel on võimalus asendada 2 esihammast ühega, mis on eelistatud tehnilisel segaronimisel (nii kaljul kui jääl). Selliste kassidega on siiski lihtsamate alpinistlike marsruutide ronimine pigem ebamugav ja need on ka kallimad.

    Mudelite näited: Grivel G14, Petzl Lynx, Singing Rock Lucifer III

Kinnitussüsteemid

  • Universaalkinnitusega kassid kinnituvad saapa ümber rihmade abil. Neid saab kinnitada ükskõik milliste saabaste külge olenemata saapa kujust või spetsiaalse kinnitussoone olemasolust saapal. Kuigi selline universaalne lahendus võib tunduda mugav, on pidev rihmade sidumine tegelikult üsna tüütu ning need kipuvad mõnikord pikalt kõndides ka lahti vajuma. Siiski hea valik algajale.

  • Kiirkinnitusega kassid kinnituvad saapa külge metallist lisaosa abil - üks on kannal ja teine varbal. Selleks on aga vaja, et Sinu saapa kanna- ja varbaosal oleks spetsiaalsed randid kiirkinnituste tarbeks. Kiirkinnitused on mugav ja kiire lahendus kasside paigaldamiseks. Küll aga peab kiirkinnituste puhul hoolega jälgima, et need oleksid täpselt õigesse kohta kinnitatud, sest võid mäel olles kassi kergemini ära kaotada. Õigesti paigaldatud kiirkinnitused tagavad vähem liikuva kinnituse kui universaalkinnitus.

  • Hübriidkinnitus on, nagu nimestki võib aimata, kombinatsioon kahest eelmainitust. Neil on kannaosas kiirkinnitus ja varbaosas universaalkinnitus rihmadega. Selline combo tagab kiire ja mugava kasside paigaldamise, aga vähendab riski, et kass ootamatult mäel olles jala küljest jalga laseb. Kannarant on mäesaabastel levinum kui varbarant.


Mida veel kasside valikul tähele panna?

Sinu jala suurus - kui Sul on väga suur või väike jalg, veendu, et kassid neile sobivad. Enamus kasse on reguleeritavad vahemikus 36-46, mõned sobivad ka suuremale jalale. Kui Sinu jalg on veel suurem, siis vajad ehk lisaks kassipikendusi — metallist lisaosa, millega suurendada kasside pikkust.

Kindlasti võiks kassidel olla talla all lumepadjad (ingl k anti-balling plate). Need takistavad lume kogunemist talla alla. See omakorda hoiab ära ohtliku olukorra, kus ühel hetkel ei astu Sa enam kassile, vaid lumepallile, ja võid libiseda.

Kassikott - tugevast materjalist kott spetsiaalselt kasside hoiustamiseks, et need end ümbritsevaid esemeid või elusolendeid ei lõhuks.