Ronimisvööd
Mägesid ronima minnes tuleb Sul lisaks riiete valikule silmitsi seista ka tehnilise ronimisvarustusega. Kassid, kirkad, vööd, karabiinid… kõik see uus info võtab tõenäoliselt esimese korraga silme eest kirjuks.
See leht on sel juhul Sinu päästerõngas. Võtame lühidalt kokku kõik põhilise seoses erinevate varustuselementidega - milliseid variante on olemas ning mille järgi valida omale sobivaim.
Esmalt aga uuri, millist varustust läheb vaja konkreetselt Sinu välja valitud seiklusel. Varustuse valik sõltub eelkõige valitud marsruudist/mäest ja kogu tehnilise varustuse armaadat ei ole vaja igal pool kaasas kanda.
Ronimisvöö on oluline element selleks puhuks, kui liigud/ronid köies või läbid via ferrata rada.
Ronimisvööd valides lähtutakse eelkõige selle suunitlusest, aasade paigutusest-arvust ning suurusest. Loomulikult võib oluliseks osutuda ka värvus, aga see ei peaks kindlasti olema olulisim kriteerium.
Erinevad vööd
Võid šopates avastada, et valikus on väga palju erinevaid vöösid sõltuvalt sellest, kas see on mõeldud liustikule, ronimiseks, seiklusparki või kõrgtöödele. Mägedesse minekul on oluline valida konkreetselt ronimiseks mõeldud vöö.
Kui kõrgtöödel on oluline, et oleksid kinnitatud nii rinnalt kui puusadest, siis mägironimises kasutatakse ainult alumist, puusade ümber käivat ronimisvööd. Kõrgtöövööd (pildil) on ka kaalult raskemad ja hinnalt kallimad. Neid pole seega mõtet mägedesse tarida.
Seikluspargi vööd on hästi lihtsa ülesehitusega, tavaliselt ilma pehmendusteta ja võrdlemisi soodsa hinnaga. Küll aga puuduvad neil tavaliselt kalju-/mägironimiseks vajalikud kinnituspunktid, mille kaudu end turvaliselt köide saab siduda. Nende vööde puhul peab kahe aasa asemel end köide siduma vaid ühest aasast, samuti paigutuvad nii karabiinid kui köied kõik ühte aasa - vähem tegutsemisruumi ja turvalisust.
Spetsiaalsed liustikul liikumise ja ski touring vööd on hästi kerged, väikeseks pakkivad ja pigem väga peenikeste tagumiste jalarihmadega. Nende abil on liustikul mugavam liikuda ja saab varustuse kaalu kokku hoida, aga need ei ole eriti mugav lahendus olukorda, kus Sul on vaja köies istuda, tugiköiel laskuda ja muid tehnilisemaid võtteid kasutada - sarnaselt seikluspargi vöödele on neil natuke liiga vähe aasasid nii varustusele kui köide sidumiseks, samuti pehmenduste puudumine muudab köies istumise ebamugavaks. Lisaks võivad nende puhul jala-aasad olla liiga nõrgad, mis teeb need ebasobivaks valikuks kaljuronimisel.
Klassikalisel ronimisvööl on ees tööaas, kaks sidumispunkti ja külgedel varustuseaasad. Jalarihmad ja puusaosa on üldjuhul pehmendustega ning jala-aasad on puusaosaga tagant ühenduses elastsete paeltega. Ideaalsel vööl käivad need elastsed paelad tagant ka lahti, et oleks ilma vööd seljast võtmata võimalik hädal käia.
Mõned mägironimiseks sobivate ronimisvööde näited: Petzl Adjama, Corax, Luna; Black Diamond Momentum, Singing Rock Garnet, Versa II; Mammut Togir.
Sobiva suurusega vöö
Ronimisvöö töötab Sinu kasuks vaid juhul, kui see on Sulle sobiva suurusega. Kuidas mõõta vöö sobivust?
pane vöö korrektselt selga - ükski aas ei tohi olla keerdus, jala-aasade pandlad on suunaga väljapoole, puusavöö on pingutatud ja istub puusaluu peal.
Libista lahtine käsi (sõrmed sirgelt) puusavöö vahelt läbi. Kui mahub, liigu järgmise sammu juurde. Kui ei mahu, on vöö liiga tihkelt.
Nüüd tõmba käsi rusikasse ja vaata, kas rusikasse surutud käsi ka puusavöö vahelt läbi mahub. Kui mahub, on vöö liiga suur. Kui ei mahu, on vöö täpselt paras.
Jala-aasad ei pea olema tihedalt ümber jalgade, pigem peavad need võimaldama mugavat liikuvust. Pea ka meeles, et kui kasutad vööd nii kalju- kui ka mägironimiseks, siis kaljul oled riides väga õhukeselt ja külmal mäel väga paksult. Ideaalse suurusega ja mitmeotstarbeline vöö katab ära suurusevahemiku mõlemaks juhuks.